Brīvdabas māksla Latvijā

Latvija ir slavena ar savu neskarto dabu un brīvību, ko tā mums dāvā jau gadsimtiem ilgi. Daudzi mākslinieki Latvijā novērtē savdabīgo iespēju apvienot dabu ar mākslu – bez noteikumiem, bez nožogojuma, bez aizsardzības no dabas stihijām. Rakstā apskatīsim vairākas vietas Latvijā, kur māksla apskatāma brīvā dabā un apvienojuma ar lielisku pastaigu svaigā gaisā.

Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs.

Abavas upes krastā netālu no Sabiles atrodas Pedvāle, kur tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs izveidojis brīvdabas mākslas muzeju ar Valsts kultūras pieminekļa statusu. Muzejs ir 150 hektāru plašs un tā galvenais mērķis ir mākslas un dabas ainavu simbioze. Mākslinieki ir aicināti doties turp plenēros un vēlāk arī izstādīt savus darbus turpat esošajā brīvdabas muzejā. Muzejs aprīkots ar muižu un viesu namu, konferenču zāli, restorānu, kā arī piknika vietām. Brīvdabas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā apskatāmi 150 turpat radīti mākslas darbi no dažādiem autoriem. Tas atvērts katru dienu no 10:00 – 16:00. Mākslasdarbi apskatāmi iekštelpās, taču skulptūras izvietotas pa visu teritoriju.

Savvaļa.

Andra Eglīša brīvdabas projekts Savvaļa aizsākās 2020. gadā. Savvaļa atrodas Vidzemē, starp Drustiem un Jaunpiebalgu. Mākslinieks sāka projektu ar dēļu būvi, kas kalpo kā projekta bāze, taču mākslasdarbi izvietoti pa visu plašo teritoriju, un to apskate aizņem vairākas stundas, kuras paies dodoties pāri pļavām, cauri brikšņiem un mežiem, lai atrastu instalācijas. 2022. gadā tika uzcelts kubs – celtne, kas pateicoties jumta konstrukcijai visu dienu apgādā telpu ar dienasgaismu, tādejādi radot īpaši piemērotu vietu gleznu izstādīšanai. Teritorijā atrodama arī pirts, dīķis un bibliotēka. Savvaļā norisinās brīvdabas koncerti, izrādes, svētki un izstādes. Projekts joprojām aug un attīstās, aicinot interesentus piedalīties un pielikt savu roku Savvaļas veidošanā.

Mārupes Akmensdārzs.

Noslēpies galvaspilsētas klusajā nostūrī, Jaunmārupes Akmens Skulptūru dārzs aicina ciemos interesentus jau kopš tā izveides 1975. gadā. Akmensdārzā iespējams apskatīt Induļa Rankas iespaidīgās akmens skulptūras svaigā gaisā un par velti! Vietējie ir iemīļojuši šo pastaigu vietu, jo akmensdārzā iespējams aizbēgt no pilsētas burzmas, kā arī ziemā teritorijas daudzie pakalniņi piedāvā bērniem lielisku vietu, kur braukāt ar ragaviņām. Šis Mārupes dārgums šobrīd ir nedaudz aizmirsts, lai gan agrāk šeit tika plānots vesels tēlnieku rajons, tajos laikos parku ieskāva vairāku mākslinieku studijas. Kopā ar I. Ranku, kurš dzīvojis turpat Amulas ielā, parka apkārtnē strādājuši arī tēlnieki Ojārs Feldbergs, Ligita Ulmane, Pārsla Zaļkalne, Ojārs Breģis, vēlāk arī Jānis Nagliņš. Līdz ar PSRS sabrukumu un izmaiņām valstī, ideja par tēlnieku kvartālu lēnām tika aizmirsta, taču skulptūras joprojām priecē gan Mārupiešus, gan viesus, kam gadās tur iemaldīties.

Paula Jaunzema akmens skulptūru dārzs Vakarbuļļos.

Vēl viens mazpazīstams skulptūru parks Pierīgā atrodas Buļļupes krastā, kur savā piemājas teritorijā mākslinieks Pauls Jaunzems izvietojis vairākas akmens skulptūras. Tēlnieks tās veido ārā, neizmantojot nojumes un turpat tās arī izstāda, ļaujot akmeņiem dzīvot savu dabīgo dzīvi. Kopumā apskatāmas vairāk kā 19 skulptūras. Apmeklētāji bieži stāstot par spēcīgo auru, kas piemīt šai vietai un ved turp savus ārzemju viesus, lai parādītu spēku, kas piemīt Latviešu mākslai.
Latvijā atrodami vēl daudzi ar mākslu saistīti parki un rezidences, kuras aicina ciemos apmeklētājus. Šāda mākslas pieredze ir gan patīkama, gan veselīga un paliks atmiņā kā labi pavadīts laiks dabā.