Bunkuri Latvijā

Otrā Pasaules kara laikā Rīgas apkaimē vien esot bijuši ap 150 bunkuru. Mūsdienās liela daļa no tiem vairs nefunkcionē – saplīsušas ventilācijas sistēmas, applūdes, tie ir izpostīti vai likvidēti. Daļa tiek izmantoti citām vajadzībām – šautuvēm, noliktavām u.c. Ekskursija pa bunkuru ir labs veids kā iepazīties ar mūsu tautas vēsturi un iemācīties šo to jaunu par izdzīvošanas iespējām krīzes situācijās. Šajā rakstā iepazīsimies ar dažādiem bunkuriem, kas atrodami Latvijas teritorijā.

Padomju slepenais ‘’pansionāts’’ Līgatnē.

Bunkurs ar segvārdu Pansionāts esot bijis īpaši slepens, tāpēc atrodas deviņus metrus zem zemes Rehabilitācijas centra “Līgatne” teritorijā. Kopš 2003.gada tā esamība vairs netiek turēta noslēpumā un šobrīd pa Līgatnes bunkuru drīkst doties pat ekskursijās. Tas ir vairāk kā 2000 kvadrātmetru plašs un esot bijis viens no svarīgākajiem objektiem Latvijā gadījumā, ja Aukstais karš tomēr būtu pārtapis kodolkarā. Bunkurs aprīkots ar tolaik modernākajām tehnoloģijām un visām saimnieciskajām vajadzībām. Tajā atrodas gan darba telpas, gan kinoteātris un ēdnīca, kurā interesentiem tiek piedāvātas autentiskas pusdienas. Līgatnes bunkurs piedāvā nosvinēt tajā savu dzimšanas dienu vai citus svētkus, iespēju fotografēties ar padomju atribūtiku un dejot plašu atskaņotāja pavadībā. Bunkurā tiek rīkotas arī interaktīvas spēles un iespējams iegādāties padomju laika gāzmaskas.

Ādažu Dūņezera bunkurs – sakaru centrs.

Šis objekts šobrīd atrodas privātīpašumā un ekskursijās cilvēkus tur nelaiž. Taču šis ir iespaidīgs vairāku telpu objekts savienots ar gariem koridoriem, agrāk funkcionāls sakaru centrs. Iespējams nākotnē šeit tiks ierīkots muzejs un bunkurs būs pieejams publikai.
Jaunatklātais guļbaļķu bunkurs.
Pavisam nesen, 2023.gada augustā kāds traktorists arot zemi nejauši uzgājis unikālu Otrā Pasaules kara liecību – no guļbaļķiem būvētu bunkuru. Pēc vēsturnieku analīzes šis bunkurs atradies tieši uz Vāciešu aizsardzības līnijas. Bunkurs atrasts pavisam tukšs, pēdējos 80 gadus gulējis zem zemes. Lai gan ūdens tam klāt bija ticis, bet skābeklis gan nē, un, pateicoties tam, ka bunkurs atradies vismaz 1,5m zem zemes baļķi ir labi saglabājušies. Visticamāk bunkurs netiks publiski eksponēts, jo tas atrodas uz privātas lauksaimniecības zemes, taču tas tiek pētīts kā unikāls pagātnes piemineklis.

Partizānu bunkuri mežos.

Cēsīs, Drabežu pagasta ‘Amadās’ atjaunots partizānu bunkurs, kurā apskatāmas arī partizānu personīgās mantas, ieroči un fotogrāfijas. Partizāni jeb mežabrāļi aktīvi bija no 1944-1956.gadam, kad pašbruņotās vietējo iedzīvotāju grupās veidoja nocietinājumus mežos, lai cīnītos par Latvijas brīvību. Kopumā Latvijas teritorijā darbojās vairāk kā 20 000 mežabrāļu, šādas kustības bija arī Lietuvā un Igaunijā. Drabežu bunkurā papildus gida tūrei iespējams noklausīties arī šo brīvības cīnītāju atmiņas stāstus speciāli izveidotā video. Pie bunkura izveidota piknika vieta, kur iepriekš piesakoties iespējams paēst uz ugunskura vārītu zupu. Apkārtesošajā meža teritorijā izvietoti informācijas stendi ar klāstījumiem par partizānu vēsturi.

Bunkuri Vaivaros.

Viņķu purva apkaime Vaivaros glabā atmiņas no Pirmā Pasaules kara. Tur kāpās var atrast tranšejas, sliežu ceļu militarajiem vagoniem, kā arī bunkurus. Šos bunkurus izmantojušas gan Vācu, gan Krievu armijas Pirmā Pasaules kara laikā un Bermontiādē 1919.gadā.
Stompaku purva bunkuri.
Balvu novadā tiek atjaunoti partizānu bunkuri, kuru atklāšana gaidāma 2024.gada pavasarī. Šajā teritorijā agrāk atradusies lielākā partizānu nometne Latvijā. Šajā nometnē tika izveidota pirmā mežabrāļu organizācija – Latvijas Nacionālo partizānu apvienība un uzturējušies ap 350 cilvēku. Kopumā teritorijā atrodas 24 bunkuri, kā arī vairākas citas būves, piemēram, baznīca.