Distanču slēpošanas trases Latvijā

Populārākā ziemas aktivitāte Latvijā viennozīmīgi ir slēpošana, kaut gan kalnu mūsu valstī īsti nemaz nav. Tas skaidrojams ar faktu, ka Latvijas reljefs ir izveidojies bagāts ar stāvām nogāzēm un gravām, kas ziemā apsniegot veido ļoti veiksmīgas slēpošanas trases. Iecienīta ir arī distanču slēpošana – slēpošanas veids, ko veic uz līdzena pamata, nevis traucoties lejā pa kalnu.

Nereti, uzsniegot sniegam, mežus un parkus caurvij distanču slēpotāju ievilktas divas slieces, jeb špūres. Šis slēpošanas veids ir pateicīgs ar to, ka slēpot ar tā sauktajām distancenēm iespējams gandrīz jebkur, ja pašam ir savs ekipējums. Protams, Latvijā atrodamas arī speciāli izveidotas distanču slēpošanas trases, pie tam diezgan brangā skaitā. Turpinājumā iepazīties ar populārākajām:

Pierīga

Golfa klubs Viesturos.
Šeit atrodama 3km gara trase brīvajam un klasiskajam stilam, kas vijas cauri skujkoku mežam.
Lucavsala.
1400m gara distanču slēpošanas trase. Līdzena, ar gleznainiem skatiem uz Daugavu un Rīgas panorāmu. Pieejama inventāra noma.
Biķernieku trase.
Ziemā rallija trase tiek pārveidota par 12km garu, līdzenu slēpošanas trasi. Pieejama inventāra noma.

Vidzeme

Cesvaine.
Izveidota trase Televīzijas torņa laukumā, tā ir izgaismota un pieejama visu diennakti. Piemērota gan slīdsolim, gan klasiskajam stilam. Paugurains reljefs.
Ziemas sporta centrs “Mežinieki” Alūksnē.
Pieejamas 3 trases un pārģērbšanās namiņš, taču inventāru jāgādā savu. Šeit trennējas Eiropas labākais biatlonists Andrejs Rastorgujevs.
Slēpošanas un biatlona centrs “Cēsis”.
Pieejamas vairāk kā piecas trases ar kopējo garumu 5km, labi apgaismotas. Trase piedāvā dažāda reljefa un grūtības pakāpes posmus.
Fischer slēpošanas centrs.
Siguldā atrodama 1,25km gara mākslīgi sasaldētā slēpošanas trase, kas pateicoties jaunākajām tehnoloģijām ļauj slēpot arī atkušņa periodos. Labos ziemas apstākļos trase tiek pagarināta līdz 9km pa dabīgo segumu. Pieejama slēpju noma un intruktoru palīdzība.
Ogres Zilie kalni.
Šeit atrodas 8km gara, ar sensoru aktivizāciju apgaismota trase, kas caurvij skujkoku mežu ar izteiktiem pacēlumiem un kāpumiem. Pieejama inventāra noma.

Kurzeme

Talsu pauguriene.
Pieejami dažādi maršruti visām grūtības pakāpēm – gan profesionāļiem, gan iesācējiem. Garākais aplis ir 6km, kāpums 200 m. Pieejama arī inventāra noma.
Trase Kinopilsētiņā “Cinevilla”
Nedēļas nogalēs pieejamas trīs trases slēpotgribētājiem, kā arī inventāra noma. Runā, ka saimnieki slēpotājus cienā ar tēju.
Slēpošanas kalns “Lemberga hūte” Ventspilī.
Piedzīvojuma parkā atrodama 2km gara trase ar inventāra nomu ierobežotā skaitā, kā arī labu apgaismojumu.

Zemgale

Tautas sporta bāze “Ceļa ēzeļi” Dobeles novadā.
Šeit atrodama 2,8km gara trase ar inventāra nomu, kas darbojas līdz iestājas tumsa.
Ozolnieku mežaparka slēpošanas trase.
Izveidotas divas trases 1798,5 metru un 701,3 metru garumā. Jāatceras, ka slēpošanas trase nav domāta pastaigām, tam ziemas sezonā paredzētas citas takas mežā.

Latgale

Makašānu trase Ludzā.
Autotrase ziemā tiek pārveidota par distanču slēpošanas trasi, tā gan netiek apgaismota un izmantojama ar savu inventāru.
Grīvas aktīvās atpūtas parks Grīvas mežā.
Rīgas – Daugavpils šosejas malā atrodas slēpošanas trase, kas piemērotos laikapstākļos aicina ciemos slēpotgribētājus. Trase ir apgaismota līdz plkst. 23:00 un tajā notiek arī slēpošanas sacensības, piemēram, Grīvas Kauss.
Šīs un vēl daudzas distanču slēpošanas trases visapkārt Latvijai aicina slēpotgribētājus izbaudīt ziemu! Gatavojoties slēpošanai jāņem vērā laikapstākļi. Bracot slēpot jāģērbjas silti, taču jāatceras, ka sportojot ķermenis sasils vairāk nekā ejot pastaigā. Ieteicams vilkt silto veļu un vairākus slāņus ar drēbēm, kas ļauj viegli kustināt rokas un kājas. Distanču slēpes stiprinās pie jebkuriem zābakiem, taču ieteicams izvēlēties tādus, kuros kājas būs siltumā, kā arī pasargātas no mitruma.