Aukstajam laikam iestājoties aktīvās atpūtas cienītāji steidz uz kalnu trasēm, lai slēpotu un brauktu ar sniega dēli. Taču kur doties slidot gribētājiem? Šeit apkopotas populārākās ārtelpu slidotavas visapkārt Latvijai. Jāņem vērā, ka ārdurvju slidotavas ietekmē laikapstākļi un tās parasti ir atvērtas balstoties uz sala un atkušņa periodiem.
Slidotavas Rīgas aprinķī un ārpus tā:
Ropaži
Ropažu novadā pieejamas trīs slidotavas – Bukultos, Upesciemā un Ulbrokā.
Salaspils
Doles salā atvērta slidotava, kas piemērota arī mazajiem slidotājiem – tā aprīkota ar tā sauktajiem pingvīniem, kas atvieglo noturēšanos kājās.
Ķekava.
Pie Ķekavas vidusskolas iespējams gan slidot svaigā gaisā, gan nodoties hokeja spēlei.
Ogre
Jaunatvērtā āra slidotava Ogrē ir apgaismota un pieejama apmeklētājiem visu diennakti!
Sigulda
Siguldā labvēlīgos laikapstākļos atvērta ārtelpu slidotava pie Sporta Centra, kur iespējams arī īrēt slidas un spēlēt hokeju.
Cēsis
Cēsu Rožu laukumā atvērta slidotava ar skaistu skatu – tā atrodas pie baznīcas un ir izdekorēto ziemassvētku eglīšu ieskauta. Drošības apsvērumu dēļ gan hokeju šajā slidotavā spēlēt nedrīkst!
Jelgavā
Pasta ielā atvērta liela publiskā slidotava ar slidu nomas iespējām un kārtīgiem drošības bortiem.
Limbažos
Publiskā slidotava atrodas Rīgas ielā un piemērotos laika apstākļos ir atvērta gan slidošanai ar nūjām, gan bez. Slidu noma nav pieejama.
Pirms došanās slidot atceries noskaidrot, vai slidotava ir atvērta!
Lielākajā daļā no Latvijas lielajām pilsētām pieejamas arī slidotavas iekštelpās – sporta centros. Ledus hallēs slidot iespējams visu gadu neatkarīgi no laikapstākļiem, pieejama slidu noma un iespējas trennēties arī profesionāli – daiļslidošanā un hokejā.
Kā pārbaudīt ledus biezumu, pirms slidošanas brīvā dabā?
Nereti cilvēki izvēlas slidotavas vietā apmeklēt kādu zināmu dīķi vai ezeru, lai netraucēti izbaudītu slidošanas burvību. Šados gadījumos pirms kāpšanas uz ledus noteikti ir jāpārbauda ledus izturība. Ledus biezumu var pārbaudīt dažādos veidos:
Ir pieejami speciāli instrumenti, kas paredzēti ledus biezuma mērīšanai. Šie instrumenti ir izstrādāti, lai nodrošinātu drošību un precizitāti. Bļitkotāji, jeb zemledus makšķernieki, izmanto ledus urbjus, kas nodrošina mērījumus vairākos punktos uz ledus. Veicot urbumu vai griezumu ledus virsmā, var redzēt, cik dziļi aizsalis ir ledus slānis. Veicot mērījumus svarīgi arī izvietot atzīmes uz ledus virsmas pie izurbtajiem caurumiem, lai atcerētos ledus biezumu.
Pirms šādām pārbaudēm noteikti noskaidrojiet, vai ledus ir pietiekami biezs un stabils – šādu informāciju nereti iespējams iegūt meteroloģijas mājaslapās vai laika ziņās. Ja ilgāku laiku sals turējies zem nulles atzīmes, tad ledum vajadzētu būt drošam, taču tas vienmēr ir jāpārbauda pirms slidošanas, it īpaši atrodoties uz nepazīstamas ūdenstilpnes. Ja plānojat doties uz kādu lielāku ezeru, iespējams, ka attiecīgā novada pašvaldības mājaslapā pieejama informācija par slidošanas iespējām un drošību.
Pirms slidošanas brīvā dabā vienmēr atrodiet vietējo mediķu un glābēju kontakt-informāciju. Nekad nekāpiet uz ledus viens pats – ņemiet līdzi vismaz vienu draugu, kurš spēs parupēsies par palīdzību, ja nu kas noies greizi. Ja dodieties dabā kopā ar suni, atceries arī par mīluļa drošību un pieskatīšanu.
Slidošana svaigā gaisā ir labs veids kā veselīgi pavadīt brīvo laiku. Slidotavu cenas ir draudzīgas un iegūtais prieks pēc jautras dienas, kas pavadīta slidojot vienatnē vai ar draugiem un ģimeni ir naudā neizmērāms. Slidošana svaigā gaisā veicina labu imūnsistēmas darbību un ļauj izbaudīt pat aukstāko ziemas dienu!